Jdi na obsah Jdi na menu

SKI Polevsko zve do běžeckých tratí i na závody

28. 12. 2012

 

R001-037.JPGNa okruzích v okolí Polevska byla začátkem prosince zahájena zimní sezóna. Běžkaři tak mohli využít skvělých podmínek a radovat se z množství sněhu, které zasypalo Lužické hory. O úpravu tratí v této lokalitě se starají dvě místní organizace: oddíl běžeckého lyžování SKI Polevsko a obec Okrouhlá. Při dobrých sněhových podmínkách je upraveno celkem 25 km běžeckých tras. Polevští běžkaři zvou i na tradiční závody a chystají několik novinek. Zájem o běžecké lyžování na Novoborsku je patrný z narůstajícího počtu návštěvníků běžeckých tratí a závodníků přijíždějících z blízkého i dalekého okolí. Potěšující se i zájem u dětí, které navštěvují mládežnický oddíl při SKI Polevsko a v regionu dosahují řady úspěchů v běhu a běhu na lyžích. 

Během podzimu provedli členové SKI Polevsko na běžeckých tratích odvodňování a čištění cest, ořezání větví a celkový úklid tratí. Opravu a údržbu si vyžádala také technika, tedy dva sněhové skútry, řezačka a zařízení na válcování sněhu.  Nutné bylo opravit střechu garáže na Polevsku. Než spadnou první sněhové vločky, musí být vše připravené na zimní sezónu.

Zimní údržba tratí probíhá za finanční podpory obcí sdružených ve Svazku obcí Novoborska, dále za přispění Libereckého kraje, obce Polevsko, obce Kytlice, města Nový Bor a řady sponzorů z řad jednotlivců a místních firem. Všem přispěvovatelům a dárcům patří velký dík.

sponzori-2012-13.jpg

Mezi nejvíce navštěvované tratě v okolí Polevska patří základní okruh z Jedličné kolem Medvědí hůrky (3 km) a navazující okruh kolem vleku přes Polevský vrch vedoucí až k prácheňské silnici (5 km). Populární je rovněž tzv. „Kočárovka“, která měří z Jedličné k závoře u svorské silnici tam i zpět 9 km. Trasa z Jedličné přes prácheňsou silnici kolem lomu k vysílači na Práchni a zpět měří 10 km. Skútrem obce Okrouhlá je upravovaná trasa z Okrouhlé na Prácheň v délce kolem 10 km.

Hlavním nástupním místem je Jedličná (Tannenberg) mezi Polevskem a Kytlicí. Zde je pravidelně odhrnuté parkoviště, mapa a rozcestník. Do stopy lze vyjet přímo z centra obce Polevsku, kde 100 m za zastávkou začíná stopa. Dalším výchozím bodem je malé parkoviště na silnici mezi Polevskem a Práchní „u kapličky“, dále Kočárovka ze Svoru nebo z Kytlice, Prácheň (za samoobsluhou) a Prysk.

Oddíl běžeckého lyžování kromě zimní úpravy organizuje několik sportovních akcí na polevských tratích a nově i na území města Nový Bor:

  • 31.12.2012     Silvestrovský běh – POLEVSKO
  • 19.1.2013       Polevská lyže – POLEVSKO
  • 2.2.2013         Lužická třicítka – POLEVSKO
  • 16.2.2013       Lyžařský sprint o pohár města Nový Bor – cyklistický areál NOVÝ BOR
  • 23.2.2013       Historická lyže – náměstí NOVÝ BOR

luzicka-tricitka-2012-052.jpgPoslední den v roce patřil tradičnímu Silvestrovskému běhu. V polovině ledna 19.1.2013 týden po Jizerské padesátce se koná Polevská lyže, původním názvem Zlatá lyže Lužických hor. Pro podobnost jména závodu konaného v Novém Městě na Moravě jsme byli nuceni ke změně názvu. Vítěz závodu je každoročně zaznamenán na zlatou lyži, legendární symbol závodu. Součástí je i dětský závod.

První sobota v únoru bude patřit nejtěžšímu závodu v Lužických horách. Ten se koná  2.2.2013 a nese název Lužická třicítka. Na výběr je ze dvou tratí na 10 a 30 km. Lužická 30 představuje výzvu pro každého běžkaře z okolí pro svoji náročnost, délku tratě i technickou trať. Je opravdovou lahůdkou mezi akcemi polevských běžkařů.

Novinkou pro letošní rok je Lyžařský sprint o pohár města Nový Bor, který je organizován ve spolupráci s městem Nový Bor na cyklistickém areálu. Kvalifikovaní jednotlivci postoupí do semifinálových a finálových jízd, proto závod slibuje zajímavé souboje a atraktivní diváckou podívanou. Závod je určen pro všechny věkové kategorie, pro sportovní i občasné lyžaře včetně dětí.

novoborsko-spatna-kvalita.jpgSdružení obcí Novoborska je partnerem přeshraničního projektu s názvem „Zažít vrcholy“. V rámci projektu vznikne síť sportovně rekreačních tras propojujících obce a města Novoborska:  Nový Bor, Okrouhlá, Kamenický Šenov, Prysk, Polevsko, Kytlice, Svor.   Tuto síť budou tvořit trasy stávajících lyžařských a běžeckých tratí v okolí Polevska a spojnice těchto tras s výchozími stanovišti v okolních městech a obcích a dalších částech Novoborska. V další etapě projektu se předpokládá propojení těchto tras s turistickými sportovními trasami v okolí Luže vybudováním Lužické magistrály v úseku Kamenický Šenov (Prácheň) – Polevsko – Nová Huť – Německo. Trasy budou voleny tak, aby umožňovaly celoroční turistické sportovní využití. V zimní sezóně budou na těchto trasách pravidelně udržovány lyžařské tratě a tratě pro pěší. Mimo zimní sezónu budou trasy sloužit pěším, turistům, běžcům, cyklistům, vyznavačům nordic walkingu a dalších pohybových aktivit. Projekt počítá s nákupem techniky a výstavbou potřebného zázemí a značení.

Aktuální informace o udržovaných tratích a závodech najdou zájemci na www.skipolevsko.estranky.cz.

 

zima-final2.jpg

 

Jan Šmíd, SKI Polevsko