Jdi na obsah Jdi na menu

Lužický ráj pro pěší a běžkaře

19. 3. 2009

Lužický ráj pro pěší a běžkaře

 
Svazek obcí Novoborska zamýšlí další společný projekt „Sportovně rekreační trasy Novoborska“, ke kterému přizval i CHKO Lužické hory, Český svaz turistů, Lesy ČR a SKI Polevsko.
 
V rámci plánovaného projektu vznikne síť sportovně rekreačních tras propojujících obce a města Novoborska a posléze i mikroregiony Novoborsko a Žitavské hory. Tuto síť budou tvořit trasy stávajících lyžařských a běžeckých tratí na Polevském vrchu, Kočárové cestě a Klučkách a spojnice těchto tras s výchozími stanovišti v okolních městech a obcích. V další etapě projektu se předpokládá propojení těchto tras s turistickými sportovními trasami v okolí Luže na české i německé straně.
 
Trasy budou voleny tak, aby umožňovaly celoroční turistické sportovní využití. V zimní sezóně budou na těchto trasách pravidelně udržovány lyžařské tratě a tratě pro pěší. Mimo zimní sezónu budou trasy sloužit pěším, turistům, běžcům, cyklistům a vyznavačům nordic walkingu a dalších pohybových aktivit. Vyznačení těchto tras (především spojnic z výchozích stanovišť do centra tratí) by mělo vést i k obnovení původních, historických a dnes již téměř nevyužívaných propojení obcí a měst pro pěší mimo silnice a hlavní komunikace a obnovení starých sklářských stezek. Jedna z nich je třeba cesta z N. Boru lesem na Jedličnou.
 
Tato turistická oblast je již hojně navštěvována, ale stávající zázemí a technické vybavení turistických tratí v regionu neodpovídá zájmu návštěvníků o tuto lokalitu. V oblasti zcela chybí hygienické zařízení pro turisty a návštěvníky, parkovací plochy v turistických lokalitách, odpočívadla a kvalitní, jednotné vyznačení tras. V rámci projektu je třeba rozšířit i techniku pro údržbu turistických sportovních tratí. Přirozeným centrem v části Novoborska se stane sedlo Jedličné (Tannenberg), kde již byla zadána studie na parkoviště, bufet, přístřešek, WC a další drobná turistická zařízení. Při značení je očekávána aktivita značkařů ČST, při stavbě drobných turistických zařízení (rozcestníky, odpočívadla, přístřešky) zase pomoc Lesů ČR, jak ji známe z jiných turisticky atraktivních míst republiky.
 
Plánované turistické trasy se dotýkají následujících měst a obcí: Nový Bor, Okrouhlá, Kamenický Šenov, Prysk, Polevsko, Kytlice, Svor a na německé straně obcí Jonsdorf, Oybin, Waltersdorf.... Předpokládá se, že tyto obce a města se do projektu zapojí a budou v budoucnu zajišťovat i provoz a údržbu tratí a to jak na české, tak na německé straně. Na údržbě tratí by se dále měly podílet podnikatelské subjekty (penziony, restaurace, prodejny sportovního zboží...), jejichž činnost přímo, nebo nepřímo souvisí s provozem tras. Těmto přispěvatelům a dalším případným sponzorům bude umožněno umístění jejich loga na přístřešcích nebo informačních tabulích a mapách na vybudovaných trasách, na propagačních a informačních tiskovinách a internetové prezentaci.
 
Město Nový Bor se k projektu hlásí a vedení věří, že zastupitelé zohlední, že jsme zde obcí největší a taková bude i naše spoluúčast.
 

A ještě na konec, i když zima ještě nekončí, je třeba poděkovat členům SKI Polevsko, že od „prvního sněhu“ pro vyznavače běžkaření s pečlivostí jim vlastní udržovali i tuto zimu stopy tak, že bylo radostí si v nich polyžovat.

Stanislav Valdman, místostarosta

Zdroj: Novoborský měsíčník březen 2009. Tex také na webu Nového Boru

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Libor - Super

28. 3. 2009 13:32

Dobrý nápad. Snad se dočkáme i realizace a krize nepostihne i podobné projekty. Přeju hodně štěstí a už se těším na lyžování z Práchně až do Německa.